Chamomilla Chamomilla (L.) Rydb

این اسانس در حالت تازه دارای رنگ آبی تیرهاست که مربوط به وجود مادهای به نام آزولن میباشد و تدریجاً با تأثیر هوا و نور رنگ آن سبز و قهوهای میشود. گلهای آن مجتمع در یک طبق که بهطور منفرد در انتهای ساقه گل دهنده در تابستان ظاهر میشود. بخش مورد استفادهٔ این گیاه، کاپیتول های (مرکز گل گیاه) آن است که در فاصله ماههای اردیبهشت تا مهر ماه، آن را از ساقه جدا میکنند. بابونه از گیاهان بومی منطقه مدیترانه بوده ولی منشأ آن را در آسیای صغیر گزارش کردهاند. امروزه در صنعت لوازم آرایش آن را به تنهایی یا همراه با گیاهان دیگری از قبیل اکلیل کوهی، خلنگ و بنفشه به کار میگیرند. این گیاه زیبا جزء گیاهان یکساله و علفی به شمار می آید که در برابر سرمای زمستان نیز گیاهی مقاوم است. گیاهی است یکساله، معطر و به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر که به صورت خودرو در مزارع و کنار جادهها میروید.

در قرن 17 میلادی محبوبیت این گل در اروپا به ویژه هلند به قدری افزایش یافت که قیمت آن به صورت نجومی افزایش یافت و دیگر هر کسی توانایی خرید گل لاله را نداشت. بعضی از گونههای دیگر بابونه در نواحی مختلف اروپا میروید. داستان شیرین و فرهاد را همه شنیده اند٬ زمانی که خبر دروغین مرگ شیرین به فرهاد داده شد٬ او از شدت ناراحتی با تیشه بر فرق سر خود کوبید و جان سپرد. باور بر این است که مرکز مخملی سیاه رنگ گل لاله نشانهی قلب یک فرد عاشق است. این گیاه در مناطق آذربایجان، لرستان، فارس، خوزستان، اطراف تهران و دماوند و استان البرز و همچنین در مناطق وسیعی از چمنزارهای استان چهارمحال و بختیاری میروید. این اسانس دارای سزکوئی ترپنهای b و g و همچنین ماتریکارین (Matricarine) میباشد. ساقه آن دارای انشعاباتی است و برگهای آن بریدگیهای باریک و دراز با مجله خبری jcflower ظاهر برگچهمانند دارد. ساقه آن به رنگ سبز مایل به سفید، برگهای آن کوچک متناوب و دارای بریدگیهای باریک، نامنظم و پوشیده از کرک است.

در هر طبق، گلهای سفید در اطراف و گلهای زرد در قسمت وسط قرار دارند. نام لاتین بابونه camomille از کلمات یونانی khamai و malon به معنی گلهای کوچک با بوی سیب گرفته شدهاست. بابونه در کنار زیزفون و نعناع در برخی از کشورها بیشترین مصرف را در صنعت داروسازی دارد. بذر گیاه بابونه را اگر در دمای 7-6 درجه سانتی گراد بکاریم جوانه می زند اما اگر همین بذر را در دمای 25-20 درجه سانتی گراد بکاریم زودتر جوانه زنی می کند زیرا ریشه های بابونه گرما دوست هستند و همچنین این گیاه در دمای 21-19 درجه به خوبی رشد می کند ولی بیشترین اسانس خود را در دمای 25-20 درجه سانتیگراد در خود ذخیره می کند. در سال اول برای هر هکتار زمین به ۳-۵/۴ کیلوگرم بذر باکیفیت نیاز داریم اما برای سال های بعد اگر به صورت کشته انجام شود به بذر کمتری نیار داریم. برای کشت بابونه نیازی به شخم زدن زمین نیست مگر اینکه زمین سنگ و کلوخی داشته باشد بنابراین باید بعد از شکستن سله ها و خرد کردن کلوخه ها بستر زمین را مسطح کرد تا برای کاشت بذر آماده شود. مفهوم گل های لاله برای هر رنگ متفاوت است.

بابونه گیاهی است دائمی و کوچک، به ارتفاع تقریباً ۳۰ سانتیمتر، دارای بویی معطر که در چمن زارها و زمینهای شنی میروید. کاپیتول های این گیاه دارای اسانس هستند. شکل لامپ گونه ی این گیاه سالپای آن را به نماد رستاخیز و عزم راسخ تبدیل کرده است. لاله قرمز نماد عشق و لاله صورتی آن نماد درک متقابل است. لالهی صورتی هم معنی وفاداری و لالهی قرمز نماد عشق عمیق است. در قصه های کهن فارسی گفته می شود که از هر قطره ی خون فرهاد یک لاله ی سرخ روییده که نماد عشق بی پایان و بسیار عمیق است. هم چنین لاله ی بنفش پیام آور قدرت، فراوانی و خوشبختی، لاله زرد نماد شادی و عشق یک طرفه و لاله سفید نماد بخشش مجله خبری jcflower است. لالههای زرد نماد شادمانی و لالههای سفید نشانگر بخشندگی هستند. گل لاله یکی از گلهای نماد ۱۱ امین سالگرد ازدواج و نشانگر زیبایی و ظرافت است.