????? ?? گل رز ?? ???? ??? ???? ??? ? ?? ????? ????

در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج می کنند . در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد ریخته و سپس با گرفن عصاره روغن کنجدهای معطر ، عطر مطلوب را بدست می آورند . هرچند همانطور که خواندید به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته شده است ولی بومی کشور عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است. بهتر است در فصل تابستان به ویژه در هنگام گل دادن روزی یکبار به آن آب بدهید . این گل به صورت درختچه ای با قد کوتاه با برگ هایی سبز و موج دار و بدون دمبرگ می باشد . بهتر است بعد از گذراندن دوره ی گل دهی شاخه های گیاه هرس شوند در این صورت گیاه فرم زیبا تری داشته و در مجموع تعداد گل ها در دوره ی بعدی گل دهی نیز بیشتر می شود . گل های یاس رازقی بسیار معطر بوده و معمولا سه الی 12 عدد گل در هر قسمت خوشه وجود دارد ، این گل ها می توانند در انواع با گلبرگ زیاد ، گلبرگ متوسط و گلبرگ با تعداد کم ظاهر شوند .

در پایان هفته هر ساقه را به چند قطعه به طول ده تا بیست سانتی متر تقسیم کنید . قلمه هایی را انتخاب کنید که دارای سه تا چهار جوانه باشند، باید این قلمه ها حداقل به مدت 6 هفته در ماسه کاشته شوند. تعلق گرفت. گل او که پیوندی از چند گل بئد به نام ( شری میدلنو) شهرت یافت مجله خبری jcflower . اما با توتیکه برنده بهترین گلها شد، یک خانم ایرلندی بود و جایزه بزرگترین گل به یک گلخانه انگلیسی تعلق گرفت و هرمان کورس جایزه کوچکترین گل و خانواده پل سن دانمارکی جایزه معطر ترین گل را به خود اختصاص دادند. در ادبیات فارسی نرگس که حالتی شبیه چشم خمار دارد به عنوان چشمی خمار و نگران به کار برده میشود و گاهی به دلیل رنگ زرد نمادی از بیماری است. عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد. از طرفی ، نمایشگاه گل سرخ منحصر به ژنونبوده ، بلکه در اقصی نقاط جهان بر پا می گردد ، مانند وست بروک پارک (هلند) پارک دلی در مادرید “سن” در دوبلین پایتخت ایرلند ، دورتموند در آلمان و غیره ، در سال ۱۹۸۷ یک مسابقه بزرگ رقابت انگیز با شرکت هزاران غلاقمند به رز درشهرپاریس با حدود ۴۰۰ نوع گل مختلف به معرض نمایش درآمد و در واقع بهشتی از گل، عطر و رایحه مطبوع مشام بینندگان را معطر ساخت.

معمولا پنجره های سمت جنوب مکان مناسبی برای قرار دادن این گل می باشند . از این گل فوق العاده معمولا برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود. در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول تر است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد.در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطر کشت می کنند . این گل های خوش عطر معمولا در فصل بهار و اوایل پاییز رشد کرده و عطر فشانی می کنند .گل یاس رازقی از کشور هندوستان به اروپا برده شد و در ایام قدیم از آن به عنوان ماده خوراکی یاد شده است به صورتی که آن را داخل چای می ریختند . این گل زیبا نسبت به سرما بسیار حساس است و اگر در محیطی سرد و یخبندان قرار گیرد به آسانی از بین می رود . از این رو خاک هایی مانند پیت ماس و کمپوست برای پرورش آن مناسب می باشد . نکته : گل یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز دارد، بنابراین باید از خاک فاقد هرگونه آهک استفاده کنید.

توجه کنید که بین هر آبیاری خاک گیاه کاملا مجله خبری jcflower خشک شود . توجه کنید که آن را در معرض اشعه مستقیم خورشید قرار ندهید . در خرید پیاز نرگس به چند نکته توجه کنید. نکته ۱: در صورتی که علفهای هرز در اطراف نرگس رشد کردند بهتر است به سرعت آنها را حذف کنید زیرا علف هرز عاملی مهم در عدم رشد نرگس است. آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس که مرطوب باشد پیچیده و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداری کنید. سپس پیازی که دو ساعت در آب مانده را برداشته و گلدان تا نیمه از خاک مناسب پر کرده و پیاز را در آن قرار دهید به شکلی که دو سوم پیاز در خاک قرار گیرد و بقیه آن از خاک بیرون باشد. قلمه های کاشته شده را در سایه قرار دهید و هر روز به آنها آب بدهید. آنها در رنگ ، شکل ، بو، طول مدت گل دهی با اجداد خود بواسطه هیبریدهای انجام گرفته ، فرق دارند. پس از گذشت دو ماه آنها را به گلدان اصلی یا باغچه منتقل کنید.