هرآنچه که باید برای تبدیل شدن به توسعه دهنده Web3 بدانید | حسینی فایننس

اولین ابزارهای کاربردی این دوره از اینترنت، به دست توسعه‌دهنده‌های خلاقی مثل Jeffrey Zeldman که قبل‌تر بهش اشاره کردیم، ارائه شد. این نسخه وب هیچ الگوریتمی برای غربال کردن صفحه‌های اینترنتی نداشت و این مسئله طبیعتاً پیدا کردن اطلاعات مرتبط رو برای کاربران سخت می‌کرد. فرض کن مثل یه بزرگراه باریک یک طرفه که تولید محتواش توسط افراد معدودی انجام می‌شد و بخش زیادی از اطلاعاتش از دایرکتوری‌ها می‌اومد. وب ۱.۰ که بهش وب استاتیک هم گفته می‌شد، اولین و قابل اعتمادترین اینترنت در دهه ۱۹۹۰ بود؛ با اینکه دسترسی به اطلاعات محدودی رو در اختیار کاربر قرار می‌داد و عملاً هیچ تعاملی با اون برقرار نمی‌کرد.

هرآنچه که باید برای تبدیل شدن به توسعه دهنده Web3 بدانید | حسینی فایننس

در حال حاضر یک سری برنامه وب3 در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارند، اما تا زمان جاری شدن اینترنت جدید در زیرساخت وب، پتانسیل واقعی‌شان قابل https://hoseinifinance.com/blog/digital-currency-training/web3/ تشخیص نخواهد بود. در این مطلب، به تعریف تکنولوژی وب ۳، کاربردها، تکنولوژی ها و فناوری های مورد استفاده در آن می‌پردازیم. با افزایش علاقه مندان و سرمایه گذاران در این فضا مطمئنا تعداد فریم ورک هایی که به کمک توسعه دهندگان خواهند آمد در آینده ای نزدیک افزایش پیدا خواهد کرد. اما بلاک‌چین و Web3 نیز مانند هر فناوری دیگری در کنار مزایای خود، تهدیداتی را نیز به همراه خواهد داشت. همین امر سبب شده تا در کنار رشد این فناوری‌ها، امنیت آن‌ها نیز مد نظر قرار گرفته و افراد بسیاری، زمان خود را به یادگیری امنیت سایبری در این زمینه اختصاص داده‌اند تا بازار پرسود آینده‌ی امنیت این فناوری را از دست ندهند. با گذراندن این دوره شما با مبانی بلاک‌چین و الگوریتم‌های رمزنگاری آن آشنا شده و برنامه‌نویسی و توسعه‌ی قراردادهای هوشمند را خواهید آموخت.

اما وب غیرمتمرکز به‌دنبال شکستن انحصار چندجانبه وب سایت‌های تحویل محتوا در دنیای وب2 امروزی است. مهم‌ترین چیزی که این کیف پول اتریومی را از دیگر کیف پول‌های سنتی متمایز می‌سازد، این است که امکانی را برای کاربران خود فراهم کرده تا والت خود را در هر جایی که تمایل دارند، ذخیره سازی کنند. البته این فناوری هنوز در ابتدای راه قرار دارد و دارای برخی محدودیت‌ها است، که قطعا در آینده رفع خواهد شد.

چندین سلبریتی را دیده‌ایم که از شهرت و طرفداران قوی خود برای فروش دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اما هزاران خالق مستقل به کانال عرضه دسترسی ندارند و از کانال های Web3 برای فروش آثار خود استفاده می کنند. بر اساس گزارش Water and Music، هنرمندان ضبط صدا در سال گذشته ۸۳ میلیون دلار از فروش اولیه NFT کسب کردند و هنرمندان مستقل ۷۰ درصد از فروش را به خود اختصاص داده اند. فراتر از فروش اولیه، بسیاری از دارایی های دیجیتال دارای حق امتیاز هستند که درآمد مستمر را برای سازنده تضمین می کند. ارزش‌ها و راه‌حل‌هایی که فناوری Web3 ارائه می‌دهد نه تنها ممکن است به برخی از مشکلات صنعت سرگرمی مثل هالیوود را پایان دهد، بلکه می‌تواند دامنه را به عنوان سرگرمی در هالیوود آن را گسترش دهد.

اما حالا نیاز هست که یاد بگیریم که چه گونه میتوانیم داده های اسمارت کانترکت را با فراخوانی توابع آن بخوانیم. پس از اتمام نوشتن اسمارت کانترکت خود ، آن را Compile کرده و سپس میتوانید بر روی اتریوم deploy کنید . پس از deploy کانترکت یک آدرس ثابت بر روی شبکه اتریوم دریافت می کند و در آن برای همیشه زندگی می کند. ما می توانیم یک نمایش جاوا اسکریپت از یک اسمارت کانترکت را با تابع ()web3.eth.Contract دریافت کنیم. می توانید از کدهای بالا در همه ی برنامه هایی که ایجاد می کنید استفاده کنید تا کاربران را ملزم به استفاده از متامسک برای استفاده از DApp خود کنید.

اتریوم الگوی کلاسیک صعودی را در جفت بیت کوین نشان می‌دهد که افزایش 50 درصدی را پیشنهاد می‌کند

اما برای عملی شدن این اتفاق، برنامه‌ها باید بتوانند اطلاعات را هم به صورت متنی هم مفهومی درک کنند. بنابراین می‌توان گفت که دو سنگ بنای وب 3، وب مفهومی و هوش مصنوعی هستند. Madhavan Malola یکی از بنیانگذاران Questbook، استارتاپی که هدف آن کمک به توسعه دهندگان برای کسب درآمد از طریق مشارکت در پروژه های Web3 است می باشد. او توسعه Web3 را شبیه به مشارکت در یک پروژه متن باز می داند، با این تفاوت که شما برای مشارکت در پروژه ها درآمد بالایی خواهید داشت. او در این خصوص می گوید این مسئله یک تفاوت بسیار بزرگ است چرا که توسعه دهندگان همچنان برنامه های متن باز می سازند و به علت درآمد بالایی که دارند افراد بیشتری روز به روز به این حوزه جذب خواهند شد. Nik Kalyani موسس شرکت توسعه ابزارهای مخصوص توسعه دهنده Web3 آن را به چشم یک فرصت بسیار خوب برای ساده سازی چشمگیر توسعه نرم افزار با تعریف واضح تر و تمایز بیشتر بین توسعه فرانت اند و بک اند تعریف می کند.

طراحی مشابه این سایت

از آنجایی که اکنون در وب ۲ و وب ۳ امکان توزیع و به‌اشتراک‌گذاری داده بین برنامه‌ها و پلتفرم‌های مختلف وجود دارد، این اتفاق راه را برای شکوفایی تولید محتوای کاربر محور و شبکه‌های اجتماعی هموار کرده است. مجموعه ابزارهای عصر فعلی اینترنت توسط تعدادی از نوآوران وب مانند جفری زلدمن که پیشتر درباره او صحبت کردیم، توسعه یافتند. وب ۱.۰ بر خلاف وب ۲ و وب سه برای غربال‌ کردن صفحات اینترنت هیچ الگوریتمی نداشت، که یافتن اطلاعات مرتبط با موضوع مورد نظر را برای کابران بسیار دشوار می‌کرد. به زبان ساده، اینترنت نسل اول شبیه به یک بزرگراه یک طرفه با مسیری باریک بود که در آن تولید محتوا تنها توسط معدودی از افراد انجام و اطلاعات بیشتر از سوی دایرکتوری‌ها تامین می‌شد.

بخش سوم که حدود 20 تا 30 ساعت طول می‌کشد، به شما این امکان را می‌دهد که فراتر از Solidity حرکت کنید و شروع به کاوش در ابزار‌ها، پروتکل‌ها و برنامه‌های سیستمی کنید تا زندگی خود را به عنوان یک توسعه‌دهنده بهبود دهید. بلاکچین به تمرکز زدایی وب 3 کمک می‌کند و فضایی را برای فرصت‌های جدید در اینترنت به وجود می‌آورد. وقتی معناشناسی وارد حوزه وب می‌شه، این امکان رو در اختیار ماشین‌ها قرار می‌ده تا با تجزیه و تحلیل داده‌، معنا و حس پیام‌ رو رمزگشایی کنن. در نتیجه، تجربه کاربر به لطف اتصال پیشرفته‌تر داده‌ها در Web 3.0، چندین و چند برابر بهتر از قبل می‌شه.

  • Utility NFT یا NFT های کاربردی نوعی جدید از توکن های غیرمثلی هستند که کاربردها و امتیازات ویژه ای به دارندگان خود اهدا می کنند.
  • همچنین یک شرکت مدیریت میزبانی وب را به مدت چند سال مدیریت کرده است.
  • گوگل در نتیجه این درخواست، نتایج جام جهانی رو برای کاربر پیدا می‌کنه؛ با اینکه هیچ جای این عبارت کلمه کلیدی «فوتبال» به چشم نمی‌خوره!
  • با افزایش علاقه مندان و سرمایه گذاران در این فضا مطمئنا تعداد فریم ورک هایی که به کمک توسعه دهندگان خواهند آمد در آینده ای نزدیک افزایش پیدا خواهد کرد.

پس از موفقیت هایی که داشت، به عنوان دانشمند تحقیقاتی در مایکروسافت شروع به فعالیت کرد. در آن سال ها بود که پرژوه اتریوم به عنوان دومین ارز دیجیتال دنیا، بسیار سروصدا کرده بود و همین موضوع باعث شده بود تا مذاکراتی بین تیم توسعه دهنده اتریوم و مایکروسافت، به منظور انجام پروژه مشترک، انجام شود. قبل از اینکه به وب 3 در ارزهای دیجیتال بپردازیم، بهتر است به مفهوم اصلی وب 3 بپردازیم. وب 3 در واقع همان نسل سوم اینترنت است که بزرگ ترین مشکل نسل دوم را رفع کرده است. همان طور که گفته شد، متمرکز بودن اینترنت یک محدودیت است اما نسل سوم قصد ایجاد اینترنت غیرمتمرکز را دارد، در نتیجه این نسل از اینترنت، سریع تر، امن تر و با قابلیت های بیشتر است.

نکاتی درباره این چالش های فنی در Web3

وب 1 که «استاتیک وب » یا «وب ایستا» نام داشت، علی‌رغم تامین دسترسی محدود به اطلاعات و تعامل کاربری پایین، اولین و قابل اعتمادترین اینترنت در دهه 90 میلادی بود. در آن زمان، ساخت صفحه‌های کاربری یا حتی کامنت گذاشتن برای مقالات امکان‌پذیر نبود. با وجود این که Web3 در سطح بالایی قرار دارد ولی به وضوح مشخص است که پشته توسعه دهنده Web3 هنوز نابالغ و تا حدود زیادی مبهم است.