رازهای ناگفته درباره ی خواص دارویی میخک وی سلامت | jcflower

مجله خبری گل و گیاه بنفش دارای معانی گسترده ای است و برای نشان دادن تعدادی چیزهای مختلف استفاده می شود. بسیاری معتقدند که آنها نماینده آرامش و خلاقیت هستند و همچنین آنها را نماد موفقیت و ثروت می‌دانند. میخک‌ها در سال‌های اخیر در مورد شهرت و محبوبیت آن‌ها سوار ترن هوایی شده‌اند، اما ما از طرفداران بزرگ این گل خیره‌کننده و جذاب هستیم. ارتفاع مناسب برای قلمه‌ی در نظر گرفته شده باید بین 5 الی 7 سانتی‌متر باشد. این بذرها را از فروشگاه‌های معتبر خریداری نموده و اقدام به سرما دهی آن‌ها نمایید.

  • خصوصیات ظاهری در این گیاه از جمله مهمترین پارامترها برای نگهداری از آن‌ها به شمار می‌رود.
  • این گل دارای انواع بسیار زیادی دارد اما به طور کلی و عمومی به دو دسته تک شاخه ای و خوشه ای قسمت می شود.
  • بنابراین بسته به عوامل مختلف مانند بافت خاک، طول روز، دما و رطوبت هوا، تناوب آبیاری متفاوت است.
  • نور کم باعث ایجاد ساقه های ضعیف و در نتیجه کاهش کیفیت گل می شود.
  • در یک مطالعه حیوانی نشان داده شد که روغن اساسی از میخک باعث افزایش تولید مخاط معده می شود.
  • میخک در باغچه در تابستان گل می دهد ولی در گلخانه در تمام طول سال می تواند گل بدهد.

برداشت به گونه ای باید انجام شود که در ارقام استاندارد ۲ –۳ گره روی گیاه باقی بماند. درخت میخک بومی جزایر اندوزی و اقیانوسیه است و به علت زیبایی خاصی که دارد امروزه در بشتر نقاط دنیا به عنوان درخت زینتی پرورش داده می شود. میخک درختی است کوچک و مخروطی شکل که برگهای آنها هیچ وقت زرد نمی شود و در تمام طول سال سبز است.

http://cctvservices.ir

در ادامه به 53 مورد از خواص دارویی و درمانی میخک اشاره خواهیم داشت تا با آنها آشنا شوید. در واقع ادویه های میخک، همان غنچه های خشک شده این گیاه هستند که دارای خواص دارویی و درمانی بسیار زیادی می باشند. خواص دارویی میخک، این گیاه کوچک اما پرخاصیت برای بدن بسیار زیاد است. به طوری که می توان گفت میخک جزو یکی از ادویه های شفابخش به حساب می آید. این ادویه خوش عطر و خوش طعم جزو قدیمی ترین ادویه جات کشورهای آسیایی به حساب می آید. این گیاه سرشار از ترکیبات ضد التهابی است که می تواند باعث تسکین التهاب و عفونت لثه و درد دندان ناشی از آن شود.

مجله تخصصی گل و گیاه

قرن ها پیش از گل میخک برای تولید شراب و آبجو با ادویه گلدار نیز استفاده می شد. امروزه هنوز هم می توان اتاق های چای گران‌قیمت را با استفاده از گلبرگ های خرد شده میخک برای ایجاد ترکیب های سفارشی چای پیدا کرد. کمبود عناصری مثل نیتروژن باعث کاهش رشد، نازک و باریک شدن برگ‌ها و از بین رفتن انحنای آن‌ها می‌شود. از جمله این تاثیرات بدشکل شدن غنچه‌ها و گل‌ها، کوتاه شدن شاخه‌ها و منشعب شدن زیاد ساقه است. این گیاه به دلیل طبع گرمی که دارد معده را گرم کرده، از نفخ معده و تولید گاز آن جلوگیری می‌کند و باعث تقویت معده می‌شود.

در این ناهنجاری فیزیولوژیک، کاسبرگ شکاف خورده و گلبرگ از یک سمت بیرون می زنند و تقارن گل از بین رفته و بازار پسندی آن کاهش می یابد. علت این پدیده اغلب ناشی از نوسانات دمایی و اختلاف زیاد بین دمای شب و روز می باشد که باعث تغییر سرعت رشد می شود. شکافتن کاسه در دماهای خنک و در روزهای روشن افزایش می یابد.

دمنوش گل میخک برای بیماران دیابتی